(po)ŁĄCZY(ł) NAS BUG

Zapraszamy do zapoznania się z wynikami!!!
plfwm_polskie_white.png
Nowa forma projektów w 2020 roku!!!
mono_purwm_pl_white.png

Opis projektu

Postanowiliśmy z naszymi przyjaciółmi z Fundacji AVE z Warszawy lepiej poznać tereny Bugu, bo właśnie tutaj przenikają się kultury naszych krajów. Z perspektywy kajaka i roweru świat wygląda zupełnie inaczej. Mnie najbardziej podobały się spontaniczne spotkania i rozmowy ze starszymi mieszkańcami poleskich i podlaskich wsi. Dzięki nim dowiedziałam się, że funkcjonował tutaj specyficzny język chachłacki, będący mieszaniną polskiego i ukraińskiego.

Przez 10 sierpniowych dni młodzi ludzie z Polski i Ukrainy wyruszali na szlak. Część grupy płynęła kajakami granicznym Bugiem z Gołębia do Mielnika, część jechała wzdłuż rzeki rowerami. Po drodze odwiedzali rozmaite miejsca - klasztory, cerkwie, ale też urokliwe wsie z drewnianymi domami, poznawali miejscowe legendy, tańczyli z zespołem "Biedronki" ze wsi Ślipcze, tkali z Kołem Gospodyń Wiejskich z Dąbrowy. Odbyli dziesiątki rozmów, pokonali wodą i lądem ponad 700 kilometrów. A w trakcie codziennych warsztatów dziennikarskich, filmowych i fotograficznych przygotowywali dwa subiektywne przewodniki - papierowy oraz filmowy.

„Mamy nadzieję, że efekty naszej pracy zainspirują Was do aktywności. Nie stworzyliśmy tradycyjnego przewodnika. Opowiedzieliśmy o tym, co nam wydało się unikatowe i inspirujące. Obejrzyjcie nasz film i... Ruszcie się z miejsca. Warto!” -  Magda, 17 lat

Rezultaty projektu

Największym sukcesem projektu jest satysfakcja młodzieży. To, że pisali w ankietach, iż najważniejsze było dla nich zdobycie nowych umiejętności (pisanie tekstów, robienie zdjęć, przełamanie własnych ograniczeń, odwaga do nowych wyzwań...), a także to, że uczestnicy bardzo się polubili i pogłębili swoją znajomość. Kontaktują się stale w oparciu o grupę na Facebook’u i projektują kolejne wspólne przedsięwzięcia. Miłe jest to, że myślą w nich o tym, co mogliby zrobić dla innych w ramach takiego projektu. To istotna wartość - przekroczenie siebie, myślenia o sobie i swoich sprawach.

W ramach projektu powstał multimedialny przewodnik, dostępny tutaj.

Tytuł projektu:
(po)ŁĄCZY(ł) NAS BUG
Program:
Polsko-Ukraińska Rada Wymiany Młodzieży
Organizator:
Fundacja AVE
Organizacja partnerska:
БЛАГОДІЙНИЙ ФОНД Е К О - М И Л О С Е Р Д Я ""
Rok realizacji:
2017
Miejsce:
rzeka Bug na odcinku Gołębie-Mielnik